A szaktanár szerint a magyarérettségi második része „csemege az irodalom kedvelőinek”
Aki érti és ismeri a magyar irodalmat, annak a történelmi események irodalmi feldolgozásairól szóló esszével nem lehetett gondja.
Aki érti és ismeri a magyar irodalmat, annak a történelmi események irodalmi feldolgozásairól szóló esszével nem lehetett gondja.
Akinek nem fekszik a műelemzés, az a történelmi események irodalmi feldolgozásáról írhat egy értekezést.
A halálán kívül több oka lehet egy írónak műve félbehagyására. A múlt század néhány híres magyar irodalmi kísérletét felidézve kiderül, nem mindig maradnak hoppon az olvasók.
Az író születésének 110. évfordulóján rendezett konferencián elhangzott hat gondolatgazdag, egymásra rímelő, olykor a hangsúlyokat máshová helyező elemzést a szegedi folyóirat, a Tiszatáj dupla száma adta közre.
A magyar illusztrált szépirodalom egyik legszerencsésebb együttműködése volt Örkény István és Réber László páratlan párosa.
Az író születésének 110. évfordulójára emlékezve használják fel a hirdetőoszlopokat.
Akár többéves börtönt is jelenthetett volna az írónak az az üzenet, amelyet 1949-ben a Rákosi-diktatúra egyik vezetője, Gerő írt egy másiknak, a párt főideológusának, Révai Józsefnek, aki akkor a pártlap, a Szabad Nép főszerkesztője is volt. Alább bemutatjuk Méray Tibor egy eddig nem ismert levelét 1993-ból, amelyben magyarázatot ad arra a kérdésre is, hogy miképp kerülhette el Örkény István a börtönt.
Az írót – aki bizonyos kérdésekben még hajlandó is volt némi önkritikára – a Rákosi- és a Kádár-rendszer egyaránt vegzálta – hol szabadszájú, hol groteszk és áthallásos művei miatt. Remekművei mindazonáltal áttörték az elhallgatás falát.
Volt hová visszanyúlnia az irodalmi alkotások nyolcvan százalékát minap kukázni szándékozó felkent irodalmi diktátornak: hét évtizede a mindenható pártkorifeus, Révai József próbálta helyes irányba terelni a tévelygő, a „párt álláspontjával élesen szemben álló” írókat, köztük a visszatérően „problémás” Örkény Istvánt.
Érdemes meghallgatni, hogy szólnak Örkény István novellái hindiül és angolul, de ami még inkább rendkívüli, hogyan adják elő ezeket magyarul tanuló indiai egyetemisták eredeti nyelven. Egy különleges projekt története.
Az előadás fontos mérföldkövét a színház az online térben ünnepli.
Hogyan éltünk itt huszadik században? A kérdésre egyfajta válasz különböző korok apróhirdetéseinek szubjektíven objektív válogatása. A Minden megoldás érdekel sokszínű korlenyomat, Magyarország képe kislátószögben.
A karanténban talán pótolható valami abból, ami a kultúrkincsból eddig kimaradt. Reméljük, akad, akinek tudunk újat mondani.
Borovics Tamást még tiszteletbeli tűzoltóparancsnokká is avatták.
Olvasásnépszerűsítő kampányba kezdett a Bookline. És mi volna jobb erre, mint Örkény néhány egypercese?
F. Nagy Angéla 90 éves korában hunyt el.
Régóta mondjuk: ebben az országban Örkényuralom van.
A rák nem bűn. Érdemes elnézést kérni annak, aki ilyet mond.
Fő- és felelős szerkesztőt buktatott a botrány. A csíny mögött három irodalmi nagyágyút sejtettek, Karinthy Ferencet, Örkény Istvánt és Devecseri Gábort.
1957-ben, a Kortárs folyóirat indulásakor is egy hasonló skandalum kavarta fel a kedélyeket – emlékeztet az e heti HVG.